Dlaczego warto założyć food trucka, zanim otworzy się restaurację?
Wraz ze zmianą stylu życia mas do głosu doszły nowe koncepcje prowadzenia gastronomii. Żyjemy szybko i jemy w biegu, uwielbiamy imprezy plenerowe, a młodzi coraz częściej chcą podjadać “na ulicy” w swobodnej atmosferze. Dla gastronomii oznacza to tylko jedno – punkty z jedzeniem muszą docierać tam, gdzie są ich klienci. I właśnie dlatego w tym tekście wyjaśnimy, dlaczego warto założyć food trucka zanim otworzy się restaurację.
Pierwsze kroki w gastronomii – prowadzenie food trucka
Jeśli marzysz o prowadzeniu wielkiej restauracji, ale nie masz ani doświadczenia kulinarnego, ani dużych funduszy, food truck będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Nie tylko nie musisz wkładać w niego tak dużych pieniędzy, ale i nie rzucasz się od razu na głęboką wodę. Biznes na kółkach można uznać za małą restaurację i właśnie tak najlepiej stawiać pierwsze kroki w świecie gastronomii. Prowadząc food trucka nauczysz się, jak robić zatowarowanie, jak oceniać popyt na konkretne dania, jak je wyceniać i tak dalej – lista umiejętności potrzebnych do zarządzania restauracją jest długa.
Food truck, czyli sposób na budowanie marki
Innym powodem, dla którego warto założyć food trucka zanim otworzy się restaurację, jest zbudowanie sobie dobrej marki. Wyrobienie renomy i zdobycie zaufania klientów jest trudne, a food truck pozwoli Ci to zrobić jeszcze wtedy, gdy restauracja nie będzie istnieć. Prowadzenie biznesu na kółkach to też okazja, by przeanalizować zwyczaje docelowego klienta i zobaczyć, w jakiej kuchni Ty sam czujesz się najlepiej. Po otwarciu stacjonarnej knajpki, mobilna restauracja może być świetnym sposobem na promocję oraz stanowić dodatkowe źródło dochodu.
Niewielkie koszty utrzymania food trucka
Trzeba jednak przyznać, że pytanie, czy warto otworzyć food trucka zanim założy się restaurację w kontekście wkładu finansowego wybrzmiewa najmocniej. Stacjonarna gastronomia obciąża nasze konto ogromnymi kosztami stałymi – większość z nich stanowi utrzymanie lokalu, zapłacenie za meble, sprzątanie, prąd i wodę. Dodatkowo dochodzi kwestia obsługi, bo o ile w food trucku potrzeba jednego, dwóch, maksymalnie trzech pracowników, o tyle w restauracji zapotrzebowanie na personel zazwyczaj jest większe.
Jesteś tam, gdzie klient – mobilność food trucków
Kolejną kwestią, która sprawia, że food truck wydaje się dobrym początkiem kariery w gastronomii, jest ulokowanie restauracji. Wykupienie lub wynajęcie i wyposażenie lokalu to duży koszt – co jeśli okaże się, że klienci nigdy do Ciebie nie dotrą? Food truck daje okazję do naprawienia swojego ewentualnego błędu, bo kiepską lokalizację można łatwo zmienić. Dzięki mobilnej restauracji możliwe jest także poeksperymentowanie z grupą docelową. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że można pojawiać się na festiwalach, imprezach masowych czy nad jeziorami – wszędzie tam, gdzie jest Twój klient.
Podsumowując, food truck można śmiało potraktować jako pierwszy krok ku prowadzeniu własnej stacjonarnej restauracji w przyszłości. Może się zresztą okazać, że gdy już spełnisz to marzenie, wcale nie zrezygnujesz z prowadzenia swojego biznesu na kółkach 😉