Food truck zero waste – jak go prowadzić?
Idea zero waste staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Obecnie ludzie próbują wdrożyć różne jej pomysły w swoje własne życie. Można zacząć od unikania pakowania owoców czy warzyw w sklepie do jednorazowego woreczka wykonanego z plastiku, tylko używać płóciennych worków, których można używać wielokrotnie. Coraz popularniejsze stają się również świadome zakupy, podczas których wiesz dokładnie co kupić, aby nie marnować jedzenia. Czy zero waste w food trucku to doby pomysł?
Jak działa zero waste?
W języku angielskim „waste” oznacza „zużywanie się, ubytek, odpadki, odpady, marnowanie, stratę”. Każde z tych słów opisuje dokładną odwrotność „zero waste”, czyli „zero marnowania”. Po raz pierwszy tego terminu użył chemik dr Paul Palmer w latach 70. XX wieku. Tym zwrotem nazwał swoją firmę w Kalifornii, która skupiała się na tworzeniu jak najmniejszej ilości odpadów. Firma projektowała produkty w taki sposób, aby mogły one być wykorzystywane wielokrotnie. Ważne również było to, aby unikać konieczności ich wyrzucania. Idea zero waste polega głównie na tym, aby produkować jak najmniej odpadów w codziennym życiu oraz nie kupować nadmiernej ilości produktów i rzeczy. Możesz zacząć od zwracania uwagi na opakowania różnych produktów, np. lepiej pójść do sklepu, gdzie sam będziesz mógł napełnić słoik ryżem czy wybraną kaszą, niż kupować je w plastikowych woreczkach. Unikaj również kupowania owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach, ponieważ zmniejszysz tym samym, wytwarzanie śmieci. Możesz zacząć stosować domowe środki czystości! Sok z cytryny, soda oczyszczona i ocet świetnie sobie poradzą z różnymi plamami, możesz wykorzystać je do mycia okien, naczyń czy podłóg.
Jak wdrożyć zero waste w food truckach?
Z pewnością martwisz się, że zastosowanie idei zero waste w food trucku może być trudne. Nic bardziej mylnego! Możesz rozpocząć od sprzedawania jedzenia w opakowaniach z recyklingu. Najlepiej, aby były wykonane z makulatury, a nie z plastiku. Sprzedawane jedzenie, zamiast pakować do reklamówek, możesz je wkładać do papierowych toreb, na których może pojawić się logo Twojej przyczepy. Koniecznie zwróć uwagę na ilość zużywanego prądu i zmniejsz go do minimum. Kup energooszczędne sprzęty, które pomogą Ci oszczędzać prąd! Dobrym rozwiązaniem będą energooszczędne żarówki, które oświetlą Twojego food trucka, ale nie zużyją tyle prądu, jak standardowe oświetlenie. Koniecznie rób świadome zakupy i nie kupuj niczego, czego obecnie nie potrzebujesz. Pamiętaj, że jedzenie szybko się psuje, nawet jeśli jest dobrze przechowywane. Kiedy jednak zdarzy Ci się zapomnieć, że gdzieś leżą bułki lub chleb i zdążą już zrobić się czerstwe, to nie martw się! Zrób z nich zapiekanki lub bułkę tartą! Nic na tym nie stracisz, a wręcz zyskasz! Pamiętaj, że ręczniki papierowe możesz zastąpić tymi wykonanymi z materiałów recyklingowanych, a podłogę myć płynem wykonanym samodzielnie!
Jak mogłeś przeczytać powyżej, idea zero waste jest jak najbardziej możliwa w food truckach. Wystarczy wszystko dobrze zaplanować, zamienić niektóre przedmioty, na takie z recyklingu lub te, których można używać wielokrotnie. Mamy świadomość tego, że z pewnością nie można ograniczać wszystkiego, np. z powodów higienicznych, ale nawet małe rozwiązania, mogą zmienić Twojego food trucka w takiego, który jest przyjazny środowisku!