Jak Poznań obchodzi imieniny ulicy Św. Marcin?
11 listopada wszystkim Polakom znany jest jako Święto Niepodległości. Dla Poznaniaków jednak ma on jeszcze inne znaczenie. Obchodzone są wtedy imieniny jednej z ważniejszych ulic w centrum Poznania – ulicy Święty Marcin.
Główną atrakcją tego dnia jest pochód prowadzony przez „Świętego Marcina”. Biorą w nim udział między innymi orkiestry, szczudlarze, reprezentanci poznańskich Bambrów oraz mieszkańcy Poznania. Korowód kończy się symbolicznym przekazaniem przez prezydenta klucza do bram miasta. Przed Zamkiem rozstawiona jest scena, na której przez cały dzień odbywają się występy artystyczne. Jednocześnie organizowane są ciekawe spektakle teatralne, seanse filmowe, a także liczne warsztaty, gry i zabawy.
Nie można jednak mówić o obchodach imienin ulicy Święty Marcin bez wspominania o rogalach świętomarcińskich. Znane na całą Polskę smakołyki uznawane są za symbol dnia 11 listopada w Poznaniu. Ważne, aby przy zakupie zwracać uwagę na to, czy rogale posiadają certyfikat jakości. Oryginalnie są one wypełnione nadzieniem z białego maku, owinięte w ciasto półfrancuskie, a posypane rozdrobnionymi orzechami. Oprócz słodkich przysmaków podczas obchodów, można spróbować innych regionalnych produktów, takich jak wino świętomarcińskie czy gęsina.
Pomimo kapryśnej jesiennej pogody na ulice wychodzą tysiące mieszkańców, aby wypełnić coroczną lokalną tradycję. Po spacerze na świeżym powietrzu z pewnością zgłodnieją, a wtedy z pomocą przychodzą food trucki z oryginalnym jedzeniem, które tego dnia są rozstawiane przy placu przed Zamkiem. To idealna okazja na wystawienie przyczep gastronomicznych poza sezonem letnim.
Dzień pełen wrażeń kończy pokaz sztucznych ogni, który podziwiany jest przez wszystkich uczestników obchodów. Imieniny ulicy Święty Marcin traktowane są przez poznaniaków jako święto przepełnione pozytywnymi emocjami, odzwierciedlające sympatię do swojego miasta.