Jak zwiększyć zyski food trucka?
Nie ma co się oszukiwać, prowadzenie food trucka może być prawdziwą pasją, ale z założenia każdy chce, by biznes przynosił mu dochód. Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na zwiększenie zysku, dzięki którym początkowa inwestycja szybko się zwróci.
Interakcja z klientami
Podstawą sukcesu w praktycznie każdej branży jest rozpoznawanie potrzeb klientów i umiejętne zaspokajanie ich. W tym celu właściciel food trucka powinien przede wszystkim jak najlepiej poznać segment rynku, na którym chce świadczyć swoje usługi oraz dostosować się do jego wymagań. Ważna jest obserwacja klientów – w jakim są wieku, jak dużo czasu są skłonni czekać na posiłek, czy wracają… Nie ma również nic złego w zapytaniu ich, czy są zadowoleni.
Promocja, promocja i jeszcze raz promocja
Do wzrostu sprzedaży konieczne jest przyciągnięcie nowych klientów, a to z kolei nie jest możliwe bez opracowania strategii promocyjnej. O food trucku powinno być głośno w internecie, a w sferze realnej – musi przyciągać wzrok przechodniów. Dobrym sposobem na reklamę jest udział w imprezach plenerowych, takich jak festiwale street food lub wydarzenia sportowe oraz organizacja własnych, ciekawych przedsięwzięć. Ciekawym pomysłem może być darmowa degustacja w przestrzeni miejskiej, czy też udzielanie zniżek za udostępnienie profilu firmy na portalu społecznościowym.
Zmiana strategii cenowej
Powodem, dla którego zyski nie są zadowalające, często bywa nieskuteczna polityka cenowa. Bywa, że dla przyciągnięcia uwagi młodych, mniej zamożnych osób, proponuje się stawki znacznie niższe niż konkurencja. Niestety, zbyt mała marża nawet przy dużej sprzedaży nie wygeneruje znacznej sumy. Z drugiej strony, podwyższenie cen niejednego odstraszy… Trzeba cały czas szukać złotego środka albo postawić na różnicowanie klientów pod względem ich finansowych możliwości, na przykład wprowadzając specjalny rabat dla studentów.
Analiza kosztów
Zysk brutto oblicza się sumując wszystkie przychody i odejmując od nich skumulowane koszty. Niemal każdy przedsiębiorca skupia się na tej pierwszej części, druga często jest bagatelizowana. Tymczasem okazuje się, że właśnie zbyt wysokie nakłady pieniężne często decydują o niepowodzeniu! Da się im zapobiec, dzięki lepszemu rozplanowaniu dostaw. Ze względów finansowych i ekologicznych warto zadbać, by jak najmniej jedzenia się marnowało oraz o wyeliminować z menu te produkty, które są zamawiane bardzo rzadko, a ich ceny są wygórowane.
Rozszerzenie oferty
Wspomniane wcześniej skupienie się na potrzebach klienta może zaowocować kolejnym sposobem na podniesienie efektywności, czyli rozszerzeniem oferty. Stali bywalcy sugerują, że przydałaby się jakieś zmiany? Wypada posłuchać ich głosu. Możliwości jest bardzo wiele, od drobnych, takich jak wprowadzenie nowości w menu zgodnych z panującą aktualnie modą, aż po rozbudowanie zakresu usług, na przykład o catering.
Biznes w branży gastronomicznej może okazać się bardzo dochodowy, jeśli tylko ma się cierpliwość do niego i mnóstwo energii do pracy. To, jak wielu innych właścicieli food trucków odniosło już sukcesy, powinno być najlepszą motywacją do intensywnego działania w kierunku zwiększenia zysków.