Kuchnia bezglutenowa w foodtrucku
Coraz częściej słyszy się, że wiele osób ze względów zdrowotnych przechodzi na specjalistyczne diety. Dlatego dzisiaj artykuł z myślą o tych, którzy chcą, aby ich food truck wychodził naprzeciw potrzebom właśnie ludziom, którzy cierpią na celiakię – czyli jak prowadzić restaurację mobilną z bezglutenowym jedzeniem.
Jak przygotowywać dania bezglutenowe?
Decydując się na przygotowywanie dań bezglutenowych w naszym food trucku warto jest skupić się tylko na tym rodzaju kuchni. W naszej restauracji mobilnej często miejsce jest mocno ograniczone, a musimy pamiętać, że jeśli chcemy podawać potrawy dla osób z alergią na właśnie wskazany składnik musimy wygospodarować na to osobną przestrzeń, z tego względu, że nawet malutka ilość glutenu często powoduje bardzo silną reakcję osób, które niestety nie mogą go spożywać. Kwestia ta może zostać skontrolowana przez pracowników sanepidu, w przypadku jeśli nie spełnimy określonych wymagań grozi nam wysoki mandat. Dania z glutenem oraz bez niego nie mogą być przykładowo przygotowywane w jednym piekarniku, a deska gdzie leżał chleb pszenny nie powinna być wykorzystywana do przygotowywania jedzenia dla osób na omawianej diecie. Konieczny jest też dobór produktów – tutaj gwarancję bezpieczeństwa daje nam przekreślony kłos, który oznacza, że dany składnik nie posiada glutenu oraz został przygotowany w spełniających wszelkie normy warunkach.
Kuchnia bezglutenowa w restauracji mobilnej
Podstawą wielu dań jest mięso, które samo w sobie nie zawiera glutenu, jednak niestety łatwo jest wpaść w różne pułapki. Chociażby kupując mielone pamiętajmy, że nie może zawierać ono wszelkich dodatkowych składników, to samo dotyczy przykładowo wykorzystywanych do pizzy szynek. Marynaty przyrządzajmy samodzielnie. Problemem okazuje się też proces wędzenia, ponieważ istnieje ryzyko, że mięso będzie zawierać aromat dymu wędzarniczego, czyli nierzadko jednocześnie gluten. Dlatego zaopatrujmy się tylko u dostawców sprawdzonych i czytajmy etykiety! Co jeszcze powinno pojawić się w naszej bezglutenowej kuchni? Bez obaw możemy wykorzystać między innymi ziemniaki, ryż, fasolę, orzechy czy też ryby – pamiętajmy, że jednak w “czystej” postaci, bez zbędnych domieszek. Świetnie w naszej kuchni zdadzą egzamin świeże oraz mrożone warzywa i owoce, które dodają charakteru wielu daniom i są cennym źródłem witamin.
Czas na coś słodkiego
Wolisz jednak podawać dania na słodko, jednak martwisz się, że w wersji bezglutenowej nie będą one tak bardzo smaczne? Bez obaw podawać możemy przepyszne desery lodowe. Ważne jednak, aby głównym składnikiem lodów były owoce w połączeniu na przykład z bezglutenowymi napojami roślinnymi, jak chociażby mleko jaglane. Oczywiście bez problemu podamy też fantastyczne wypieki, tylko musimy pamiętać o kilku zasadach z tym związanych: podstawową jest fakt, że nie wolno nam używać mąki pszennej, tą jednak swobodnie zastąpimy na przykład kokosową. Na szczęście coraz więcej potrzebnych składników znajdziemy właśnie w wersji bezglutenowej, co zdecydowanie ułatwi nam pracę i pomoże przygotować smaczne dania