Podstawy zasilania w food trucku: jak dobrać odpowiednie źródło energii?

Zasilenie food trucka jest jednym z ważniejszych aspektów, aby przyczepa mogła funkcjonować prawidłowo i sprawnie, realizując oczekiwania klientów. Prowadzenie mobilnej gastronomii wymaga bowiem kompletu urządzeń elektronicznych, które ułatwiają przygotowywanie posiłków. Bez odpowiedniego źródła energii prowadzenie działalności w formie food trucka jest niemożliwe. Jakie opcje zasilania warto rozważyć w tym przypadku? 

Elektryczne zasilanie urządzeń w przyczepie

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców jest zasilanie elektryczne. Większość właścicieli food trucków decyduje się na agregat prądotwórczy, który bez problemu funkcjonuje na każdym terenie. Pozwala on stworzyć niezależny system zasilania oraz oferuje energię wysokiej jakości. Dodatkowo agregat prądotwórczy wydaje się bardziej wygodną opcją przy długiej pracy, w szczególności w porównaniu do akumulatorów żelowych. Produkuje prąd przez wiele godzin, ale musimy pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać ilość paliwa w zbiorniku. Decydując się na te źródło zasilania, zaleca się także, aby agregat umieścić z dala od miejsca, w którym przewijają się klienci. Niestety największym minusem agregatu prądotwórczego jest fakt, iż emituje spory hałas oraz szkodliwe spaliny. Inne rozwiązanie zasilania elektrycznego stanowią panele fotowoltaiczne. Niektóre miejsca, takie jak targi, oferują też bezpośrednie podłączenie do zewnętrznej sieci elektrycznej. 

Gazowe zasilanie food trucka

W przyczepach WARK możliwe jest również podłączenie gazowego zasilania. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się butle z propanem butanem (LPG), które nie zabierają za dużo miejsca, a także łatwo je zamontować. Są niezastąpione przy takich urządzeniach, jak grille czy piece gazowe. To praktyczne rozwiązanie, tanie w eksploatacji, a przede wszystkim też niezależne od prądu. Jednak warto zauważyć, że pozostała większość sprzętów gastronomicznych (frytkownice, opiekacze czy ekspresy do kawy) wymaga dopływu energii elektrycznej. Należy też zawsze pamiętać o istnieniu ryzyka wycieku gazu. Ewentualnie można rozważyć zakup i montaż uniwersalnego generatora, który oferuje opcje dostarczania zarówno gazu, jak i energii elektrycznej. 

Jakie źródło energii wybrać do food trucka?

Nawet mała gastronomia na kółkach posiada spore potrzeby energetyczne. Jak zatem dobrać najlepsze źródło zasilania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na lokalizację przyczepy oraz jej mobilność. Jeżeli zamierzamy często zmieniać położenie food trucka, warto postawić na agregat, który można zabrać ze sobą w każde miejsce. Oprócz tego warto obliczyć łączne zapotrzebowanie na moc w swojej przyczepie. Wybrane źródło energii powinno sprostać tym wymaganiom, a w konsekwencji możliwe będzie sprawne obsługiwanie klientów. Poza tym zawsze warto rozważyć koszty początkowe i eksploatacyjne konkretnej opcji zasilania. Przykładowo panele fotowoltaiczne wiążą się z większą inwestycją na początku działalności, lecz ich użytkowanie może się zwrócić w dłuższym okresie czasu.

Źródła energii w food trucku bazują na dwóch podstawowych opcjach zasilania: elektrycznym oraz gazowym. Pamiętajmy, że jest to kwestia, która wpływa na sprawność operacyjną i zadowolenie klientów. Dlatego też dobór odpowiedniego źródła powinien być poparty dokładną analizą potrzeb biznesu. Zarówno energia elektryczna, jak i gazowa ma swoje zalety oraz wady, z którymi warto się zapoznać.