Pozwolenie na otwarcie foodtrucka – co trzeba wiedzieć
Prowadzenie food trucka jest biznesem dającym wiele możliwości. Dzięki temu, że codziennie możemy pojawiać się w różnych miejscach niemal w całym kraju czy uczestniczyć w wielu, ciekawych imprezach rutyna zdecydowanie nam nie grozi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tą formę działalności. Od czego musimy zacząć naszą foodtruckową przygodę?
Jak otworzyć własny food truck?
Chcąc otworzyć własny food truck najpierw trzeba zmierzyć się z uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń oraz wypełnieniem koniecznej dokumentacji. Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem potrzebny będzie nam odpis z KRS lub wydruk z CEiDG. Aby sanepid wydał zgodę na nasze działanie koniecznie musimy przedłożyć dowód rejestracyjny pojazdu, który wykorzystywać będziemy do prowadzenia działalności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że należy również nawiązać współpracę z firmą zajmującą się odbiorem i utylizacją oleju spożywczego. Frytury używane są w większości lokali gastronomicznych niezależnie od ich charakteru, dlatego koniecznie pamiętajmy o tym. Istotne jest także badanie wody, jeśli będziemy chcieli korzystać z przyłącza wodnego. Nie możemy zapomnieć również o zagwarantowaniu podstawowych sanitariów naszym pracownikom, dlatego mamy obowiązek zapewnić im chociażby toaletę, co też musi być odpowiednio udokumentowane. Przedstawić trzeba też papiery dotyczącą systemu Dobrych Praktyk Higienicznych, Dobrych Praktyk Produkcyjnych oraz Krytycznych Punktów Kontroli, których prawo wymaga od wszystkich lokali gastronomicznych. Pamiętajmy, że w przypadku foodtrucków możliwa jest praca tylko na bazie półproduktów.
Gdzie zaparkować food truck?
Kolejną istotną kwestią jest to, gdzie nasz food truck będzie stał. Pamiętajmy, że nie możemy postawić go, gdzie tylko chcemy tamując na przykład przy tym chodnik. Wśród miejsc, gdzie zgodnie z prawem wolno jest nam się umiejscowić wskażemy chociażby targowiska, tereny niekomunalne jak okolice szkół, uniwersytetów i firm czy osiedla. Oczywiście, zanim postawimy tam naszą mobilną restaurację koniecznie musimy uzyskać zgodę organu, który daną lokalizacją zarządza. Nie zapominajmy także o wszelkiego rodzaju eventach i zlotach, stanowiących nie tylko dobre źródło dochodu, lecz także są świetną promocją, ze względu na ilość osób w nich uczestniczących. Często też osoby prywatne dysponują miejscem, gdzie postawić możemy food truck. Pamiętajmy, aby przy tym wszystkim spisać umowę najmu, którą trzeba przedstawić ubiegając się o pozwolenie.
Jak przygotować auto?
W prowadzeniu food trucka oczywiście kluczową kwestią jest nasz pojazd, który musi nie tylko być odpowiednio przygotowany, ale też spełniać wszelkie narzucone przez sanepid normy. Poszukując idealnej przyczepy dobrze jest zwrócić uwagę na model Premium z naszej oferty, który opracowany został właśnie z myślą o działalności mającej charakter gastronomiczny. Na komfort pracy wpływa chociażby oświetlenie LED wewnątrz oraz łatwa w konserwacji powierzchnia zabudowy. O czym musimy pamiętać wybierając sprzęt? Warto jest zaopatrzyć się chociażby w agregat prądotwórczy, zamrażarki, płyty grillowe czy okapy gastronomiczne. Podkreślamy, że zgodnie z sanepidowskimi wytycznymi blaty muszą być łatwościeralne, a my mamy obowiązek zapewnić odpowiednie narzędzia służące do dezynfekcji.
Początki prowadzenia własnej działalności zazwyczaj nie są łatwe, jednak warto jest poświęcić trochę czasu, aby załatwić wszelkie formalności i w końcu działać w naszym wymarzonym biznesie!