Street food – rewolucja na rynku gastronomicznym trwa
Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze polskie ulice bez wygodnych, oferujących przepyszne potrawy na wynos, lokalnych puntków. Bez wątpienia street food jako charakterystyczna kultura jedzenia, łącząca idee posiłków w wersji „fast” i „slow”, skradła serca smakoszy na całym świecie. W Polsce właściciele ulicznych restauracji od wielu lat czerpią inspiracje zarówno z zagranicznych kuchni tego stylu, jak i z lokalnych źródeł.
Kultura jedzenia „na czasie”
Czym jest street food? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wiąże się z ogromną różnorodnością kuchni ulicznej. Do jej najważniejszych cech można zaliczyć oryginalny smak serwowanych potraw oraz ich poręczną formę, połączoną jednocześnie z doskonałym smakiem. Niezaprzeczalnie ważna jest także jakość używanych produktów – klienci (znacznie częściej niż jeszcze parę lat temu) mają dużą świadomość tego, co jedzą. Nie pozwalają się dzięki temu oszukiwać, dlatego z chęcią wracają do miejsc, w których jedzenie zachwycało nie tylko kompozycją smaków, lecz także świeżością oraz składnikami najwyższej klasy. Mobilne lokale gastronomiczne proponują potrawy powszechnie znane i lubiane – aktualizują ich skład i wygląd, dodają szczyptę lokalności tak, aby wzbudzić ciekawość klientów.
Kuchnia ulic całego świata
Street food to idea jedzenia obecna w praktycznie każdym mieście na świecie. Smaki przenikają się, a konkretne potrawy zyskują miano wizytówek poszczególnych regionów i krajów. Każdy z nas bez chwili wahania potrafi je wskazać. Stany Zjednoczone już zawsze będą kojarzone z burgerami, Belgia – z przepysznymi goframi, Wielka Brytania – z rybą i frytkami, natomiast nasi zachodni sąsiedzi Niemcy – z kiełbaskami (currywurst) i donerem. Warto także zwrócić uwagę na dania takie jak meksykańskie tacos, węgierski langosz czy Hainanese Chicken Rice prosto z Singapuru. Wszystkie wymienione potrawy są bezpośrednio związane z kulturą miejsc swojego pochodzenia i pozwalają poczuć jego niepowtarzalny klimat.
Polski street food
Jeszcze kilka lat temu nasz rodzimy street food był kojarzony przede wszystkim z barami serwującymi mrożone zapiekanki i kiepskiej jakości frytki. Dzisiaj możemy rozkoszować się prawdziwą, streetfoodową kuchnią bogatą w smaki. W polskich miastach istnieje szansa spróbowania zarówno typowych dań amerykańskich i europejskich, jak i potraw zupełnie nowych, alternatywnych. Sporym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju burgery – nie sposób oprzeć się doskonałej jakości mięsom oraz oryginalnym dodatkom. W najnowszych trendach dało się z kolei zauważyć zwrot w kierunku kuchni azjatyckiej – Polacy zakochali się w tajlandzkim pad thai, a także japońskim ramenie.
Food truck to podstawa
Kuchnia uliczna nierozerwalnie łączy się ze specyficzną kulturą bycia – to nie tylko jedzenie, ale także wyjście do miasta w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Moda na street food na dobre zagościła w życiu Polaków, o czym świadczy ich zamiłowanie do licznych akcji takich jak targi śniadaniowe, nocne targi towarzyskie czy coraz bardziej rozpowszechnione imprezy – zloty food trucków. Restauracje na kółkach mają wielu zwolenników głównie ze względu na autentyczne smaki i niepowtarzalną atmosferę jedzenia „prosto z przyczepy”. Własnoręcznie wypiekane bułki, charakterystyczne przyprawy czy dodatki w postaci naturalnych lemoniad i soków, to streetfoodowa kultura, obok której nie można przejść obojętnie.