Zanim otworzysz własny food truck…
Food truck to biznes jak każdy inny. Przed jego rozpoczęciem należy nakreślić odpowiedni plan działania, by zwiększyć szanse na powodzenie przedsięwzięcia. Sprawy nie ułatwia fakt, że rynek mobilnej gastronomii w Polsce gwałtownie się powiększa, zatem aby odnieść sukces, nie tylko trzeba dopełnić formalności prawnych, ale również zadbać o kilka innych aspektów. Sprawdź, co warto przemyśleć, zanim zdecydujesz się otworzyć własny biznes na kółkach.
Aby rozpocząć własną działalność w mobilnej gastronomii, przede wszystkim należy zapoznać się z obowiązującymi w tej dziedzinie regulacjami prawnymi. Na szczęścia nie ma ich tak dużo. Jako że praca ta opiera się na kontakcie z żywnością, należy zadbać o sprostanie przepisom sanepidu. Dodatkowe formalności związane będą z uzyskaniem pozwoleń na prowadzenie działalności w danym miejscu – tutaj przepisy mogą się różnić w zależności od miasta.
Istotną kwestią, którą należy rozważyć na samym początku biznesu w mobilnej gastronomii, jest oczywiście zakup pojazdu. Do wyboru są bowiem dwie opcje – kupno na przykład używanego busa, a następnie jego przebudowa, bądź też specjalnie stworzonej i zaaranżowanej z myślą o tego typu biznesie przyczepy gastronomicznej. Pierwsza z możliwości na pierwszy rzut oka jest tą tańszą, trzeba jednak pamiętać, że zasłużony pojazd może w każdej chwili odmówić posłuszeństwa – wiąże się to nie tylko z kosztami jego naprawy. Podczas pobytu samochodu u mechanika nie mamy możliwości kontynuowania działalności, co także powoduje wyraźny spadek zysków i wzrost kosztów. W związku z tym lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup nowej przyczepy gastronomicznej.
Podczas planowania budżetu warto również zastanowić się nad dodatkowymi rozwiązaniami, które przydadzą się w prowadzonym food trucku oraz wpłyną na jego atrakcyjność – zaczynając od zakupu odpowiednich urządzeń do serwowania określonych dań, na darmowym Wi-Fi dla klientów kończąc. Nierzadko zauważyć można również w otoczeniu food trucka specjalnie wydzielony obszar ze stolikami, ławkami i parasolami – w takich miejscach klienci nie tylko mogą spokojnie zjeść zakupione danie, ale również miło spędzić czas w towarzystwie znajomych.
Przed otworzeniem food trucka należy zadbać o odpowiednią reklamę – warto w tym celu skorzystać z dobrodziejstw internetu i portali społecznościowych. Jest to najlepszy sposób, by dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców. Co więcej, dzięki odpowiedniemu prowadzeniu działalności w sieci można w łatwy sposób nawiązać i utrzymać dobre relacje z klientami. Warto uaktualniać profil dodając nowe zdjęcia, aktualne miejsca postoju oraz proponując uczestnictwo w konkursach, w których do wygrania mogą być na przykład zniżki na serwowane dania.
Kolejną ważną sprawą jest przemyślenie do kogo ma być skierowana oferta. Określenie grupy potencjalnych konsumentów będzie pomocne w komponowaniu menu oraz projektowaniu designu trucka, a także w wyborze odpowiedniej lokalizacji. Usytuowanie food trucka w odpowiednim miejscu sprawi, że będzie on widoczny oraz rozpoznawalny. Ważne jest także, by zaplanować odpowiednio harmonogram odwiedzania tych miejsc, dzięki czemu klienci przyzwyczają się do odwiedzania naszego food trucka w ustalonych porach.
Chcąc uruchomić własny food truck, pod uwagę warto wziąć jeszcze jeden aspekt, a mianowicie doświadczenie w gastronomii. Nie tylko pozwoli poznać specyfikę branży, ale również umożliwi zaobserwowanie pewne prawidłowości związanych na przykład z obsługą klientów. Trzeba bowiem pamiętać, że na podanie zamawiającemu dania od momentu jego zamówienia mamy o wiele mniej czasu niż w przypadku restauracji stacjonarnej.
Każdy z wymienionych czynników odgrywa ważną rolę i może zdecydować o ostatecznym sukcesie food trucka. Jednak takie rzeczy jak przepisy prawne, odpowiednia strategia czy wybór odpowiedniego food trucka to dopiero początek prowadzenia, bądź co bądź, niełatwego, choć niezwykle satysfakcjonującego biznesu na kółkach.